Motorent.cz

SACHS motor 98 ccm

     Díky vstřícnosti pana Petra Humplíka (http://pehu.info/html/sachs_motor.htm) se s Vámi mohu podělit o níže uvedené informace a obrázky. Ještě jednou mu tímto děkuji.
 
Jan Pikous
 
 
Motor Fichtel & Sachs 98 ccm
Příručka: < CZ Příručka
Charakteristika:  dvoudobý tříkanálový jednoválec, píst s deflektorem, snímatelná hliníková hlava válce 
Chlazení: vzduchem, náporové 
Vrtání:  48 mm 
Zdvih:  54 mm 
Zdvihový objem:  97,7 cm3 
Výkon:  2,3 k při 3 300 ot/min 
Spotřeba paliva:  1,9-2 l/100 km 
Zapalování: 6 voltové, magnetem Bosch, výkon světelných cívek 5 nebo 15 W (podle verze). Indukční cívka a kondenzátor pod magnetem. Svíčka se závitem 18 x 1,5, ploché těsnění, předstih před HÚ 4-7 mm 
Karburátor:  Fichtel&Sachs, průměr hlavní trysky 55 (53), v záběhu 58, korkový nebo mosazný plovák, jednoduchý drátěný čistič vzduchu s rotační přívěrou, karburátor vodorovně stavitelný kvůli změně polohy motoru při napínání řetězu, víčko plovákové komory s přeplavovacím kolíkem.
Uložení klikového hřídele: jednořadá rozebiratelná kuličková ložiska (věnečky), 2 kusy.
Mazání motoru: směsí paliva a oleje, v záběhu v poměru 1:20, po záběhu 1:30.
Spojka: dvoukotoučová, primární převod ozubenými koly, mazání tlakovými maznicemi plastickým tukem. 
Převodovka: dvoustupňová v bloku s motorem, mazání tlakovými maznicemi plastickým tukem. Obě hřídele uloženy volně na válečcích. Sekundární kolečko 10 - 12 zubů, mnoho provedení podle série motoru a přání odběratele.  
 
 
Motor Fichtel&Sachs 98 ccm
 
Takovýchto motorů vyrobila firma ve třicátých letech minulého století zhruba 750 000.
 
Jak motor tohoto typu provozovat dnes, aneb tipy a triky:
     Po prvních asi 1 200 km, které jsem nahopsal se strojem Es-Ka Mofa s tímto motorem, jsem sám pro sebe udělal tyto závěry (mohou Vám pomoci, ale nevnucuju):
 
     Po předchozích zkušenostech s první "naslepo" určenou svíčkou (Bosch M8AC - příliš studená), jsem motor osadil svící Bosch M10AC. Ta motoru teplotně vyhovuje a provoz s ní je bozproblémový za jakýchkoli podmínek. Jen čistě pro zábavu jsem pak vyzkoušel svíci NGK A6, se kterou jsem odjezdil asi 450 km v sezóně 2006 a zjistil jsem, že je ještě o chloupek lepší. Možná je to jenom můj subjektivní dojem...
 
     Jako palivo používám normální benzín Speciál 91. Míchám ho v poměru zhruba 1:33 se zahraničními oleji pro dvoudobé motory, nejčastěji nějaký Castrol. Motor snese bez problémů i mazání v poměru 1:40 (při použití zmíněných dražších olejů), ale nedělám to.
 
     Motor je poměrně dosti citlivý na zanesený čístič vzduchu (nechytá, ztrácí výkon). Je rovněž dobré dávat si pozor na to, aby se za jízdy přívěra vlivem chvění nepřivírala (pokud má vychozené zajišťovací polohy). Osobně přívěru nepoužívám ani při studených startech, asi je to skutečně pro zimní provoz (po sněhu:-)).
 
     Mazání převodovky: používám kvalitní teplotně stálé plastické tuky, například Triflon EP 110, nebo ruský Ciatim. Když jsem po ujetí cca 100 km kvůli dodatečnému seřízení spojky sundával pravé víko motoru, bylo na ozubení spojkového koše a primárního kolečka vidět, že to vyhovuje. Veškerá ozubení byla pokryta tukem, který evidnentně držel tam, kde držet má (neprskal po vnitřní stěně víka). Přimazávám zhruba po 500 km. Jeden můj kolega, rovněž provozující stroj s motorem Sachs 98, používá do převodovky hustý olej Paramo PP-44. Dle jeho tvrzení je provoz rovněž bezproblémový.
 
     Při seřizování řazení jednotlivých rychlostních stupňů si dejte pozor na to, aby byl motor upevněn v rámu tak, jak má být. Jakékoli zkřížení (vychýlení od osy) způsobí, že řazení nepůjde správně seřídit. Stalo se mi to při použití nevhodného spodního držáku motoru. Rovněž pozor na vyběhanou kulisu řazení, neboť ta je jediným prostředkem jistícím kvalty v "poloze". Uvnitř v převodovce není jediný zajišťovací mechanismus určený k tomuto účelu. 
 
Petr -PeHu- Humplík, ©2001-2006 
 
 
 


Vyhledávání

Copyright © motorent.cz 2007, Tvorba www stránek EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS Motorent Sachs bikes